Jaderná elektrárna Dukovany, zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Dne 20. 9. jsme se opět vydali na výlet. Tentokrát do Jaderné elektrárny Dukovany. Na informačním centru nám promítli dva filmy a hovořili o začátcích elektrárny až doposud.

Projekt na Jadernou elektrárnu se datuje na rok 1978. První reaktorový blok byl uveden do provozu v roce 1985, v roce 1986 další dva reaktorové bloky, čtvrtý v roce 1987. Roční produkce elektrárny je 2 040 MW, což postačuje k pokrytí spotřeby všech domácností v ČR. Elektrárna Dukovany patří mezi pětinu nejlépe provozovaných jaderných elektráren na světě. Zaměstnává 3 000 lidí. Jaderné palivo se dováží z Ruska. Procházeli jsme kolem modelů, znázorňující  výrobu elektřiny.

Oběd jsme měli zajištěný v hotelu Opera Jaroměřice nad Rokytnou. Mohli jsme zvolit ze dvou variant. Obsluha byla skvělá, vyšetřili jsme i čas na kávu, nebo jiný mls.

Další zastávka byla v barokním zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, který patří nejmohutnějším architekturám 1. pol. 18 století u nás i v Evropě. Prošli jsme sálem předků, tři hudební salónky, modrý salón s obrazárnou, pracovnu hraběnky, zlatý přijímací pokoj, jídelnu, taneční sál a v přízemí římské lázně. V jednotlivých místnostech je nádherný porcelán, dobové hudební nástroje, nástěnné malby, v dalším pokoji zase nádherné parkety. Současně se zámkem vznikla i zámecká zahrada francouzského typu.

Zase krásný výlet, spoustu nových poznatků.

Hlavní navigace:

Dne 29. 11. 2021 Městské divadlo Brno muzikál Jane Eyrová.

 

7. 11. 2021 divadlo Boleradice Pohádka máje.

Potvrzení o očkování nutno vzít sebou na obě představení a respirátor.

 

Přeji Vám hodně zdraví, pokory, vzájemné ohleduplnosti, trpělivosti, energie k překonání této nelehké doby. Moc mne, stejně jako Vám, chybí osobní setkávání při našich akcích.

Dodržujte, prosím, všechna vládní nařízení. Jde o naše zdraví, zdraví našich blízkých. Buďte na sebe opatrní.

 

 

Vytvoření webových stránek zajistila

Firma Graweb, jmenovitě pan Kamil Konečný, nám sponzoruje vytvoření našich webových stránek. Jeho firma nám také tyto stránky vytvořila. Děkujeme mu za jeho spozorský dar.

Chceme, aby nejen naši členové, ale i široká veřejnost, byli informováni o naší činnosti.