Zámek Vranov nad Dyjí a Znojmo

Dne 20. 9. 2011 jsme se vydali na naplánovaný zájezd na zámek do Vranova nad Dyjí a hrad Znojmo

Náš výlet začínal v deštivém a chladném  počasí. Do Vranova jsme jeli po velké objížďce přes 26 km, takže cesta nám trvala namísto 1,5 hod - 3 hodiny a asi 20 minut.

První zmínka o hradě je již v "Kronice Čechů" od Kosma k roku 1100. Proběhlo rychlé střídaní majitelů - nejdůležitějšími vlastníky Vranova byli Althannové. Celé devatenácté století patřil zámek polské aristokratické rodině Mniszků, kteří přivedli k nebývalému rozkvětu proslulý vranovský závod na výrobu kameniny. V  70 letech 20 století dochází k rozsáhlé obnově, zahrnující generální opravu střech, fasád i dochovaných hradeb. Reinstalují se interiéry.

Interiéry jsou velmi bohatě vyzdobeny, nádherné lustry, nábytek, porcelán, velmi rozsáhlá prohlídka.

Měli jsme velké štěstí na paní průvodkyni, která byla nejen velmi milá a ochotná, ale měla hluboké znalosti o zámku, na všechny otázky dokázala odpovědět.

Odtud jsme se přesunuli, zase po velké objížďce kolem celé přehrady, do Znojma. Z náměstí jsme šli úzkými uličkami na Znojemský hrad. Stále drobně, ale vytrvale pršelo.

Hrad vybudovali v 11 století Přemyslovci. Prohlídka byla také velmi zajímavá, jsou tam vystaveny historické exponáty, také zařízené interiéry, i když ne tak krásné jako na Vranově, ale také velmi působivé. Na závěr byl promítnut film o rotundě sv. Kateřiny - který je unikát - jedná se o nástěnné malby z r. 1134 zachycující galerii Přemyslovců.

Do Hustopeče jsme přijeli kolem 18 hodiny - a hle už neprší.