Zámek Vranov nad Dyjí a Znojmo

Dne 20. 9. 2011 jsme se vydali na naplánovaný zájezd na zámek do Vranova nad Dyjí a hrad Znojmo

Náš výlet začínal v deštivém a chladném  počasí. Do Vranova jsme jeli po velké objížďce přes 26 km, takže cesta nám trvala namísto 1,5 hod - 3 hodiny a asi 20 minut.

První zmínka o hradě je již v "Kronice Čechů" od Kosma k roku 1100. Proběhlo rychlé střídaní majitelů - nejdůležitějšími vlastníky Vranova byli Althannové. Celé devatenácté století patřil zámek polské aristokratické rodině Mniszků, kteří přivedli k nebývalému rozkvětu proslulý vranovský závod na výrobu kameniny. V  70 letech 20 století dochází k rozsáhlé obnově, zahrnující generální opravu střech, fasád i dochovaných hradeb. Reinstalují se interiéry.

Interiéry jsou velmi bohatě vyzdobeny, nádherné lustry, nábytek, porcelán, velmi rozsáhlá prohlídka.

Měli jsme velké štěstí na paní průvodkyni, která byla nejen velmi milá a ochotná, ale měla hluboké znalosti o zámku, na všechny otázky dokázala odpovědět.

Odtud jsme se přesunuli, zase po velké objížďce kolem celé přehrady, do Znojma. Z náměstí jsme šli úzkými uličkami na Znojemský hrad. Stále drobně, ale vytrvale pršelo.

Hrad vybudovali v 11 století Přemyslovci. Prohlídka byla také velmi zajímavá, jsou tam vystaveny historické exponáty, také zařízené interiéry, i když ne tak krásné jako na Vranově, ale také velmi působivé. Na závěr byl promítnut film o rotundě sv. Kateřiny - který je unikát - jedná se o nástěnné malby z r. 1134 zachycující galerii Přemyslovců.

Do Hustopeče jsme přijeli kolem 18 hodiny - a hle už neprší.

 

Hlavní navigace:

Poděkování panu Kamilovi Konečnému, firma GRAWEB za odstranění závady na našich webových stránkách.

 

Dne 12. 9. pořádáme zájezd do Zlína.

 

Všem našim členům přejeme krásné podzimní dny. Prosím, buďte na sebe opatrní.  Hodně tolerance a optimismu.

Těšíme se na setkání.

 

Vytvoření webových stránek zajistila

Firma Graweb, jmenovitě pan Kamil Konečný, nám sponzoruje vytvoření našich webových stránek. Jeho firma nám také tyto stránky vytvořila. Děkujeme mu za jeho spozorský dar.

Chceme, aby nejen naši členové, ale i široká veřejnost, byli informováni o naší činnosti.