Mlékárna Otinoves, Palírna U zeleného stromu Starorežná Prostějov

Dne 28.6.2011se uskutečnil zájezd do Mlékárny Otinoves, Palírna U zeleného stromu Prostějov

Nejdříve jsme navštíli Mlékárnu Otinoves, která se nachází na Drahamské vrchovině. Družstvo bylo založeno v roce 1927. Výroba plísňového sýru Niva se datuje od roku 1963. V roce 1992 proběhla privatizace. V přízemí budovy mlékárny je rekonstruovaná podniková prodejna. V mlékárně se ročně zpracuje 10 miliónů mléka a vyrobí 1 200 t plísňového sýra Niva. V prodejně jsme si nakoupili různé sýry, tvaroh, máslo a tvarůžky a další.

Další zastávkou byla Palírna U Zeleného stromu - Starorežná Prostějov. Historie výroby lihovin sahá až do 16 století, kdy roku 1518 bylo uděleno pánem Vilémem z Pernštejna právo vyraběti slad, vařit pivo a páliti kořalku domu U zeleného stromu, nacházející se na náměstí města Prostějova. Kořalky se vyráběly pálením zkaženého piva a vína. Po třicetileté válce majitel Michal Storch začal pálit kořalku ze rži. Po roce 1920 byl vytvořen Družstevní podnik hostinských. Pak přišlo znárodnění. Koncem 50 tých let se výroba přestěhovala do bývalého pivovaru Binko, kde je doposud. V roce 1992 byl provoz zprivatizován. Prošli jsme výrobní halou, kde jela linka, pak jsme šli do sklepa a na závěr do baru, kde jsme měli ochutnávku výrobků. Závěr exkurze zase  vedl do prodejny na nákup výrobků. Celou dobu nás doprovázela velmi příjemná průvodkyně, která nás seznámila s jednotlivými kroky výroby i historie.

Hlavní navigace:

Poděkování panu Kamilovi Konečnému, firma GRAWEB za odstranění závady na našich webových stránkách.

 

Dne 12. 9. pořádáme zájezd do Zlína.

 

Všem našim členům přejeme krásné podzimní dny. Prosím, buďte na sebe opatrní.  Hodně tolerance a optimismu.

Těšíme se na setkání.

 

Vytvoření webových stránek zajistila

Firma Graweb, jmenovitě pan Kamil Konečný, nám sponzoruje vytvoření našich webových stránek. Jeho firma nám také tyto stránky vytvořila. Děkujeme mu za jeho spozorský dar.

Chceme, aby nejen naši členové, ale i široká veřejnost, byli informováni o naší činnosti.