Zájezd Pohankový mlýn a Pustevny

Další plánovaný výlet se uskutečnil dne 9. 5. 2023, tentokrát směr Beskydy. První zastávka byla v Pohankovém mlýně Šmajstrla ve Frenštátě pod Radhoštěm.

V tomto mlýně pokračují stále v tradičním loupání pohanky mechanickou cestou jako naši dědové. Dnes pohanku zpracovává a o mlýn pečuje pátý mlynář Pavel.  V mlýně na Kopané ve Frenštátě pod Radhoštěm loupou pohanku již od roku 1861 mechanickým způsobem, při němž nejsou znehodnocovány vitamíny. Nejstarší podobou mlýna je mlýn tažný, který se uváděl do pohybu pomocí tažných zvířat. Obrat v produkci a kvalitě mletí nastal po zavedení vodní nebo větrné síly k pohonu mlecího zařízení. Pan mlynář velmi poutavým způsobem vyprávěl o historii i současnosti mlýna. Na závěr jsme nakoupili spoustu výrobků. Zcela jistě jsme ve mlýně nebyli naposledy.

Z mlýna jsme popojeli jen kousek do restaurace Balita, kde jsme měli objednaný oběd – smažený kuřecí řízek, brambory, polévka. V Trojanovicích vystoupilo 13 členů, kteří vyjeli na Pustevny lanovkou. Zbytek pan Dufek vyvezl autobusem. Nádherné Jurkovičovy stavby Libušín a Maměnka nás vítaly.  Na architektonickém návrhu Libušína a sousední Maměnky začal Jurkovič pracovat již v roce 1897. Slavnostně byla otevřena  roce 1899. Na výzdobě se  podílel  i Mikuláš Aleš. V roce 2014 vyhořela chata Libušín, v roce 2020 už zase byla uvedena do provozu. Jídelna v Libušíně je naprosto nádherná. Strop i stěny jsou pokryty nádhernou malbou. Při kafíčku a frkále jsme obdivovali výzdobu chaty Libušín.

Z Pusteven kolegové vyšli k soše Radegasta, slovanského boha slunce, hojnosti a úrody. Někteří pokračovali dále směr vrchol Radhošť.

Výlet se mimořádně vyvedl. Velkým bonusem bylo počasí, které nám přálo, sluníčko svítilo