Mezinárodní seniorský tábor

Město Hustopeče spolu s městy Benátky nad Jizerou a Modra uzavřeli memorandum o vzájemné spolupráci v oblasti seniorů, junák a sportovci.

Letos na Město připadl  zorganizovat tábor pro seniory. Paní starostka pověřila naši skupinu s organizováním tábora. Vybrali jsme hotel Club ve Vranovské Vsi. Ukázalo se,  že to byla správná volba. První den jsme měli objednaný vláček, se kterým jsme projeli město Znojmo. Na zajímavá místa vždy průvodce upozornil.

Další den jsme navštívili Slovanskou epopej v Moravském Krumlově. Expozice monumentálních pláten malíře Alfonse Muchy. Jedna kolegyně paní průvodkyni zmínila, že Hustopečím namaloval divadelní oponu. Nikdo neví, kde skončila. Paní průvodkyně neznala tuto informaci. Naše průvodkyně poutavě vyprávěla ke každému obrazu, výjevu. Tuto zajímavou prohlídku jsme spojili s návštěvou kláštera Rosca Coeli v Dolních Kounicích. Trosky působí na citlivější jedince pozitivní energií.

Ve středu jsme navštívili hrad Bítov. Daunové nechali vymalovat celé patro iluzivní výmalbou napodobující za pomoci světla a stínu gotický dekor, který má působit plasticky, jako by byl proveden v kameni, štuku či ve dřevě. Ve druhém patře  se nachází rozsáhlá sbírka vycpaných zvířat. Nejznámější je jeho sbírka 51 ks vycpaných psů. Na závěr pobytu jsme si nechali prohlídku Louckého kláštera.

Zajímavou osobností v čele kláštera byl opat Šebastián Freytág z Čepirohu, jeden z vychovatelů císaře Rudolfa II. Pro Znojmo je významný tím, že poprvé přivezl do Znojma semena okurky. Ve čtyřicátých letech 18. století se stal převorem  kláštera Prokop Diviš. Nově do programu jsou zařazené „zapomenuté“ prostory za štukovými sály. Tak jsme našim přátelům ukázali kousíček krás Jiní Moravy. Pomyslné žezlo převzal p. ing Medlen, zástupce Modre.

V pondělí 18. 9. za námi do Vranovské Vsi přijela paní starostka, pan místostarosta B. Švásta, Martina Ondrová. Přivezli paní Mirku Šubíkovou, která zahrála na harmoniku moravské, české i slovenské písničky. Zpěvem se přidala p. starostka a Laďa Fiala. Bylo to moc hezký večer.