Výstava kamélií na zámku Rájec-Jestřebí, zámek Blansko

Dne 6. 3. se uskutečnil zájezd na výstavu kamélií na zámku Rájec-Jestřebí. Zámek nechal postavit podle velice moderních plánů od italského architekta Isidora Canevala ve stylu rokokového klasicismu hrabě Antonín Karel. Stavba trvala 6 let. Zámek patřil knížecí rodině Salmů až do roku 1945. V prvním patře je umístněná umělecká sbírka rodu Salmů, ať již obrazů, nebo skla, porcelánu. V současné době jsou v reprezentačních místnostech nádherně naaranžovány kamélie, které se do Rájce dostaly v roce 1973 z Výzkumného ústavu v Průhonicích. Některým keřům je 30 - 60 let. Zajímavostí je, že mají květy buď bílé, nebo červené, růžové, nekvetou nikdy žlutě. Málokteré kamélie voní, na zámku mají vystaveny pouze tři vonící keře. Paní průvodkyně nás seznámila s různými zajímavými předměty. Ve všech místnostech byly nádherně naaranžovány různé kytice, ikebany.

Zámek Blansko opatřili Salmové některé místnosti kazetovými stropy s dřevěným ostěním, místy doplněné textilními tapetami. Původní nábytek je pouze ve dvou místnostech. V minulosti se historické místnosti užívali nepříliš vhodným způsobem. Výstava panenek, která v současné době tam je, osvěžila prohlídku. Nejstarší panenka má okolo 120 let. Způsob odívání na panenkách kopíruje módu příslušných časových etap. 

Také jsou tam vystaveny umělecké kovové sochy - Venuše, sokola, křížů, pouliční lampa, kamna, krby. Krásná souprava náhrdelníku a náramků vyrobených pro šlechtickou rodinu. Vše bylo vyrobeno v železárnách v Blansku, které také patřily rodině Salmů, později ČKD Blansko.

Završení výletu bylo na výborném obědě v restauraci Punkva, nechybělo kafíčko.

Krásný výlet v deštivém dni.

Hlavní navigace:

Zájezd pro prarodiče s vnoučaty do ZOO Lešná 15. 8. 2022.

 

Buďte na sebe opatrní. Hodně optimismu, vzájemné tolerance, energie.

 

 

Vytvoření webových stránek zajistila

Firma Graweb, jmenovitě pan Kamil Konečný, nám sponzoruje vytvoření našich webových stránek. Jeho firma nám také tyto stránky vytvořila. Děkujeme mu za jeho spozorský dar.

Chceme, aby nejen naši členové, ale i široká veřejnost, byli informováni o naší činnosti.